e-mikroskopy.pl

Powiększenie obrazu mikroskopowego na monitorze

24.04.2017 14:31

Jakie jest całkowite powiększenie obrazu otrzymywanego na ekranie komputera? To najczęściej zadawane pytanie w dobie mikroskopii cyfrowej. Klasyczne równanie na powiększenie nie jest już aktualne, ale po zastanowieniu się, problem nie jest aż tak skomplikowany. Zatem do dzieła!

 

Powiększenie całkowite - od czego zależy

 Aby obliczyć całkowite powiększenie obrazu mikroskopowego widocznego na monitorze komputera musimy znać:

  1. Powiększenie zastosowanego obiektywu (1)
  2. Powiększenie adaptera pośredniczącego, znajdującego się pomiędzy nasadką obserwacyjną mikroskopu a kamerą cyfrową (2)
  3. Długość przekątnej ekranu komputera (wyrażona w milimetrach, 3)
  4. Długość przekątnej przetwornika kamery cyfrowej (w milimetrach, 4)

 

Powiększenie całkowite na monitorze

 

Informacje dla punktów 1 i 2 można uzyskać w bardzo łatwy sposób. Są one zazwyczaj wygrawerowane na każdym z opisanych elementów: obiektywie oraz adapterze do kamery.

Dane dotyczące przekątnej ekranu monitora (pkt. 3) również można stosunkowo łatwo pozyskać. Producenci najczęściej podają wymiary przekątnej ekranu w calach, tak więc należy przekątną przeliczyć na milimetry. Wynik wyrażony w calach mnożymy przez współczynnik 25.4 mm/cal. W przypadku, gdy nie można ustalić długości przekątnej ekranu komputerowego, należy zmierzyć ją przy użyciu linijki lub taśmy.

W celu uzyskania informacji o przekątnej przetwornika kamery (pkt. 4) należy odnieść się do poniższej tabeli, gdyż rzeczywisty rozmiar części przetwornika odpowiedzialnej za przechwytywanie obrazu różni się nieco od rozmiaru samego układu elektronicznego.

Przetwornik 1/4" 1/3.2" 1/3" 1/2.5" 1/2" 1/1.8" 2/3"
Przekątna [mm] 4.00 5.68 6.00 7.18 8.00 8.93 11.0

 

 

Mając wszystkie potrzebne dane możemy obliczyć całkowite powiększenie:

Powiększenie całkowite = Powiększenie optyczne x Powiększenie cyfrowe

 

Czyli:

Powiększenie całkowite = (Powiększenie obiektywu x Powiększenie adaptera kamery) x (Przekątna ekranu / Przekątna przetwornika)

 

Uwagi:

  • Równanie jest aktualne po warunkiem, że obraz na monitorze nie jest dodatkowo powiększony softwarowo (niektóre programy mikroskopowe nawet na to nie pozwalają). Jeżeli jest powiększony, musisz to uwzględnić w równaniu.
  • W tabeli przedstawiono wartości dla przetworników wykorzystywanych w kamerach MOTIC. W przypadku innych producentów wartości te mogą się nieco różnić.

 

Przykład

Podczas obserwacji preparatu zastosowano obiektyw o powiększeniu 40x oraz adapter kamery o powiększeniu 0.5x. Przekątna przetwornika wynosi 1/2" zaś przekątna ekranu to 14".

Powiększenie optyczne: 40 x 0.5 = 20

Z tabeli odczytujemy wartość przekątnej przetwornika dla układu 1/2": 8.00mm

Powiększenie cyfrowe: (14" * 25.4 mm/" ) / 8mm = 355.6mm / 8mm = 44.45

Powiększenie całkowite = 20 x 44.45 = 889 razy

 

Zobacz w naszym katalogu: Kamery mikroskopowe


Na podstawie artykułu "Magnification on screen" opublikowanego na blogu tematycznym firmy MOTIC (http://moticeuropeamericasblog.blogspot.com.es/2016/03/magnification-on-screen.html).

Opublikowane w: ▒ Poradnik mikroskopowy
Autor:

Motic-EU, tłumaczenie Daniel Kosman, edycja Jan Iwanicki

Wybrani producenci